‘Tombul Jos’ ve ‘Kara Mamba’ Bodrum’u uyuşturucu üssü yapmış

Türkiye uzun bir süredir uyuşturucu baronlarının üssü haline geldi. Süleyman Soylu döneminde korunup kollandığı düşünülen baronlara son zamanlarda yapılan baskınlarda Türkiye’nin nasıl bir uyuşturucu ticaretinin merkezi olduğu ortaya çıktı.

BirGün yazarı Timur Soykan, Tombul Jos ve Kara Mamba lakaplı iki uyuşturucu baronunun Türkiye’de nasıl rahat hareket ettiklerini, özel hayatlarını kendi sosyal medyalarında paylaşacak kadar dokunulmaz olduklarını düşündüklerini ayrıntılarıyla yazdı. Kırmızı bültenle aranan bu iki isim için yazılan iddianameler, Avrupa’daki uyuşturucu trafiğinin de rotasını gösterdi.

Timur Soykan’ın “Zehirli servetler Cumhuriyeti” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

“Soruşturmanın başlangıcı Hollanda ve Belçika’ya dayanıyor. Hatta Hollanda’nın girişimlerine karşın Türkiye’de uzun süre operasyon yapılmadı.

Hollanda’nın hedefi; Avrupa’nın en büyük uyuşturucu baronlarından ‘Bolle Jos (Tombul Jos)’ lakaplı Joseph Johannes Leijdekkers ve onun ortağı ‘Kara Mamba’yı kod isimli Isaac Bignan’ı yakalamaktı. Isaac Bignan lakabını dünyanın en zehirli yılanından almıştı. Almanya, Belçika, Fransa, Kuzey Makedonya da bu iki baronun peşindeydi. Kırmızı bültenle aranıyorlardı.

Avrupa’da polisin mafyanın şifreli haberleşme sistemi Sky ECC’ye sızmasıyla ‘Bolle Jos’ ve ‘Kara Mamba’nın devasa kokain sevkiyatları deşifre olmuştu. Ele geçirilen mesajlardan 2020 yılında Belçika’nın Anvers şehrindeki bir depoda yakalanan 4 ton 200 kilo kokainin henüz 29 yaşındaki Bolle Jos’un sevkıyatı olduğu anlaşılmıştı. Mesajlarda cinayetler, silahlı saldırılar, insan kaçırma olaylarının da delilleri vardı. Hollanda, ‘Bolle Jos’u ‘Kara para aklama’, ‘Uyuşturucu kaçakçılığı’, ‘Cinayet’, ‘Suç örgütü kurma’, ‘Çocuk kaçırma’ suçlarından Kırmızı Bülten’le arıyordu.

Sky ECC’deki mesajlardan, Bolle Jos ile Isaac Bignan’ın ortak olduğu anlaşıldı. Isaac Bignan’ın 5 ton 700 kilo kokaini Avrupa’ya sevk taşıdığı belirlendi.

(…)

28 Mayıs seçimlerinden sonra İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Ali Yerlikaya’nın ilk yaptığı büyük operasyon Hollandalı baronlar ve ortaklarına oldu. 2020’de Belçika Anvers’e 4.2 ton kokaini sevk ettiği sırada Bolle Jos’un Bodrum’da olduğu tespit edildi. Sky ECC şifreli mesaj sisteminden kokainin hangi gemiden saat kaçta alınacağını anlatıyor, 7 beyaz otomobil ile kokain paketlerini depoya taşıtıyor, hatta depoya giriş şifresini bile o yazıyordu. Bu sırada Bodrum’daki villada lüks hayatını sergilediği fotoğraflarını da Sky ECC üzerinden adamlarına göndermişti.

13 Haziran 2023 tarihinde başlayan operasyon dalgalarında nasıl olduysa Bolle Jos kaçmayı başardı. Kara Mamba, Abdullah Alp Üstün, onlarla bağlantılı yabancı ve Türk uyuşturucu kaçakçıları tutuklandı.

EMNİYETE KOMŞUYMUŞ

İddianameye göre; ‘Bolle Jos’ İstanbul’da ve Bodrum’da gösterişli bir hayat sürüyordu.

Joseph Johannes Leijdekkers, kendi adıyla oturum izni bile almıştı. Yani üzerinde fotoğrafı olan ‘İkamet İzin’ kimliği vardı. Oysa 4 Temmuz 2020 günü Daniel Ernst adına düzenlenmiş sahte pasaport ile Bodrum-Milas Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yapmıştı, yani kendi adıyla ülkeye giriş kaydı bile yoktu.

Ofis olarak kullandığı adreslerden biri; İstanbul Mecidiyeköy’de, eski Ali Sami Yen Stadı’nın hemen yanındaki Likor Fabrikası’nın arazisine inşa edilen Fairmont Quasar isimli gökdelendi. İstanbul’un göbeğindeki bu gökdelen, Gayrettepe’deki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına ve Mecidiyeköy’deki İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne birkaç kilometre uzaklıkta. Buraya yapılan baskında Tekin Yılmaz isimli şüpheli yakalandı. Bu dairelerde çok sayıda şifreli haberleşmede kullanılan telefon, külçe altın, yüzbinlerce dolar değerinde saat bulundu. Otoparkta ise lüks otomobilleri duruyordu.

BARONLARIN GALERİSİ

Bolle Jos’un sık sık vakit geçirdiği diğer bir adres ise İstanbul Etiler’deki ünlü oto galeri Autobank Otomotiv’di. Oto galeri, üst segment, lüks otomobillerle doluydu. Bolle Jos ve ortakları, İstanbul’un göbeğindeki bu meşhur oto galeride yıllardır kara paralarını aklıyordu.

Autobank isimli galeri, üst segment otomobiller satıyordu.

BOĞAZ MANZARALI VİLLA

Polisin tespitlerine göre; Hollandalı uyuşturucu baronu, eşi ve oğlunu da Türkiye’ye getirmişti. Hatta oğlunu uluslararası özel bir okula kaydettirmişti. Bir adresleri de İstanbul Boğazı’nın kıyısındaki Tarabya’daydı. Ailece ‘Therra Park’ isimli lüks sitedeki villada yaşıyorlardı. Hanane Alla’nın kız kardeşi ve Abdullah Alp Üstün’ün eşi olan Nadia Alla da bu sitedeydi.

Joseph Johannes Leijdekkers’in, Abdullah Alp Üstün ile sık sık Kocaeli Kartepe’deki Marmara Region Bungalov evlerinde kaldıkları ve yanlarında yüklü miktarda para, hesap makineleri, bilgisayar ve not defterleri olduğu yönünde ihbar da gelmişti. Bu adrese yapılan operasyonda suç örgütünün çok önemli bir ismi, hesap defterleriyle ele geçirildi.

(…)

KARA MAMBA’NIN SEFASI

Bolle Jos’un ortağı Kara Mamba lakaplı Isaac Bignan da aynı dönemde Türkiye’de cirit atıyordu. Onun da lüks hayatı soruşturma dosyasında gözler önüne serildi.

Gana’da 1995 yılında doğan Isaac Bignan, Hollanda’nın Rotterdam kentinde büyümüştü. Çete savaşlarındaki bombalı saldırıları nedeniyle bir lakabı daha vardı: ‘Bom.’

Hollanda ve Belçika tarafından uyuşturucu kaçakçılığı ve silahlı saldırı suçlarından Kırmızı Bülten ile aranıyordu.

Latin Amerika’dan Hollanda ve Belçika’ya tonlarca kokain getirdiği tespit edilen Kara Mamba, Aralık 2020’de 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu karardan iki ay önce eşi ve çocuklarıyla Hollanda’yı terk etmişti. İstanbul’a geldiler.

ÇOCUKLARI ÖZEL OKULDA

Isaac Bignan ve ailesi, Tarabya’daki Therra Park Sitesi’ndeki lüks villayı satın alıp buraya yerleşti. Bolle Jos ile komşuydular. Sky ECC’de villasının balkonundan çektiği Boğaz manzarası fotoğrafları paylaşmıştı. Kara Mamba da çocuklarını uluslararası özel okula kaydettirdi. Sky ECC’deki bir mesajında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için uğraştığını anlatıyordu. Çünkü Türkiye vatandaşı olan suçlular Kırmızı Bülten ile arandıkları ülkeye iade edilmiyor ve suçlulara koruyucu bir zırh oluyor.

Kara Mamba, İstanbul’da yaklaşık 80 milyon TL’lik özel üretim Rolls Royce Cullinan Mansory marka otomobil kullanıyordu.

Isaac Bignan’ın vergi mükellefiyeti kayıtlarındaki adresi ise İstanbul Maslak’taki Spine Tower isimli gökdelendeydi. Bu konuyu yarın daha detaylı kaleme alacağız.

Isaac Bignan da sık sık özel uçakla Dubai’ye gidip Türkiye’ye dönüyordu.

(…)

LAMBORGHINILİ ADAMLAR

Kara Mamba’nın Hollanda doğumlu Türk olan adamları da Kırmızı Bülten ile aranıyordu. Ali Çelik ve Emre Köksal isimli çete üyeleri, Autobank isimli oto galeriden aldıkları Lamborghini marka lüks otomobil ile İstanbul sokaklarında geziyordu.

Uyuşturucu çetesine operasyonun ilk dalgasında Hollandalı baronlar yakalanmadı ve kayıplara karıştılar. Polis daha sonra onları kaçırmak için Hollanda ve Belçika’dan çete mensuplarının geldiğini tespit etti. Bu kişilerde Kırmızı Bülten ile aranıyordu ve gözaltına alındılar. Baskın yapılan adreslerde Isaac Bignan’ı kaçırmak için düzenlenmiş onlarca sahte pasaport ve kimlik bulundu. Bu sırada Fethiye’de gizli villasında saklanan Kara Mamba, izini yeniden kaybettirmeye çalıştı. 25 Haziran 2023 günü Isparta’da yakalandı. Araçta Glock marka tabancalar, kasa anahtarları, mücevher dolu kutular vardı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x