Tayland halkı, KAAN’ı konuşuyor! ‘Satın alabiliriz’

İlk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Milli Muharip Uçak KAAN’ın sesi Asya’da bir kez daha yankılandı.

Milli Muharip Uçak KAAN, Uzakdoğu ve Güney Asya’yı sarsmaya devam ediyor. 21 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşen ilk uçuşu takip eden günlerde Japonya ve Güney Kore’de haber bültenleri KAAN’a geniş yer ayırmış, Türklerin 5. nesil bir savaş uçağı yapmayı başardığını görenler, haber bülteninin yüklendiği Youtube platformuna yorum yağdırmıştı. 

TAYLAND HALKINDAN KAAN’A ÖVGÜ

Japonlarla Korelilere şimdi Tayland halkı eklendi. KAAN’ın uçuş görüntülerine yer veren PPTV36 sosyal medya platformlarında adeta yorum yağmuruna tutuldu. Taylandlıların 5. nesil uçak teknolojisini Türkiye’nin başarmış olmasına verdiği olumlu tepkiler dikkat çekti. Taylandlıların mesajını okuyan spiker, Türklerin başarısıyla gurur duyduklarını söylerken, “Sizleri gururla takip etmeye devam edeceğiz.” şeklinde mesajlar verdi.

TÜRKİYE’YE KAAN ÖVGÜLERİ

Türkiye’nin, kendi silahını üretme konusunda öncü ve tek Müslüman millet olduğunun altı çizildi. ABD’nin Türkiye’ye F-35 vermemekle hata yaptığını söyleyenler de oldu. Türkiye’nin, bundan sonra kimseden savaş uçağı almasına gerek kalmayacağı belirtildi.

Tayland halkı, Türkiye’nin bu alanda artık kendi kendine yetebilen bir ülke haline geleceğini vurguladı.

“TÜRKİYE’DEN TEDARİK EDEBİLİRİZ ÇÜNKÜ DOSTUZ”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) imza attığı uçağın tasarımına dikkat çekilen yorumlarda şu ifadeler kullanıldı:

ABD bize F-35 savaş uçağı satmaz, ancak Türkiye’den KAAN tedarik edebiliriz çünkü biz dostuz. Türk halkının mutluluğu bizi de mutlu ediyor.

F-35 programından çıkarılan Türkiye, bazı uçak parçalarını üretme kapasitesine zaten sahip.5 ÜLKE ARASINDA YER ALACAK

Milli Muharip Uçak KAAN ile Türkiye, 5’inci nesil seviyesinde uçak üretebilen 5 ülkeden biri olacak.

“GÜNEY KORE’DEN FARKIMIZ YOK”

Öte yandan Tayland’ın da bu tür uçaklar üretebilmesi gerektiğine ilişkin mesajlar paylaşıldı. Devletin böylesi projeleri desteklemesi gerektiği belirtilerek, Tayland’da yetenekli insanların varlığından söz edildi.

Tayland’ı “ilham kaynağı” olarak tanımlayan Asya ülkesindeki halk, Güney Kore’den bir farklarının olmadığını kaydetti.

İşte Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi KAAN’ı izleyen Taylandlıların Türkiye ve Türkler hakkındaki sıcak mesajlarından bazıları:

  • Türk halkının mutlu olduğunu görünce biz de onlarla gurur duyuyoruz. Türkiye teknolojide bir adım öne çıkıyor.
  • Amerika Tayland’a F-35 satmayacak. Ama bu Türk ürününün (KAAN) Tayland’a satılma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Çünkü bunu geliştirmek için çok yatırım yaptılar. Üstelik F-35’in birçok parçası programdan çıkarılmadan önce Türkiye’de üretildiği için Türkler bazı parçalarını üretecek teknolojiye sahip.
  • Türk halkı bu özgüvenle gurur duymalıdır. Ben de Türk milletiyle gurur duyuyorum.
  • 5. nesil savaş uçağı üretebilen Türkiye ile gurur duyuyoruz. Devletin, özel sektörün ve halkın buna tam destek verdiği belirtiliyor.
  • Çok güzel Türkiye! Çok havalı!
  • İşte hayranlık duyduğum tek Müslüman millet.
  • Türkiye kendi silahını yapma konusunda çok iyi. Bu da SİHA’lar gibi ekonomiktir.
  • Bu açıkça Amerikan F-22’ye benziyor. Ama başarılı bir şekilde uçabilene kadar onu geliştirmek için yatırım yapmak çok önemlidir. Türkiye artık kimseden savaş uçağı almasına gerek kalmadan kendi kendine yetebilen bir ülke olacak. Bu harika!
  • Vay, tasarıma bayıldım! Kimsenin bunu düşünüp düşünmediğini bilmiyorum ama dümenin tam motorun olduğu yere monte edilmesi hoşuma gitti. Arkadan bakıldığında bir F-14 gibi şişman kedi aurası veriyor.
  • F-22’ye benziyor. Genel olarak çok güzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x