Tarihçi Erhan Afyoncu’dan “Türkiyeli” kavramına tepki

Türkiye’de, özellikle de yabancı kökenli Türkçe yayın yapan bazı haber mecraları; “Türkiyeli” gibi garip bir tabiri haberlerinde sık sık kullanmaya başladı.

SİSTEMATİK OLARAK İŞLİYORLAR

Aynı yayın organlarının haberlerinde, “İngiltereli”, “Almanyalı”, “Fransalı” demediği tam aksine “İngiliz”, “Alman”, “Fransız” tabirlerini kullandığı görülüyor. Bu yabancı uzantılı siteler, “Türkiyeli” kelimesini ise, sistematik olarak tüm haberlerinde kullanıyor.

OKTAY KAYNARCA: TÜRKİYELİYİM

Dün, oyuncu Oktay Kaynarca’nın da katıldığı bir programda “Türkiyeliyim” dediği anın kesiti sosyal medyada yayınlanmıştı. Sevenleri Kaynarca’ya tepki göstermişti.

AFYONCU: FRANSIZ FRANSALIYIM MI DİYOR?

Milli Savunma Üniversitesi Rektörü, tarihçi Erhan Afyoncu da söz konusu ifadelere tepki gösterdi.

X hesabından açıklama yapan Afyoncu, “Şimdi bir de Türkiyeliyim, Türkiye milliyetçisiyim çıktı. Bu kelimeler tarihi temeli olmayan, tarihte kullanılmamış ifadelerdir. Türk’üm, Türk milliyetçisiyim veya Türkçüyüm denir. İspanyol İspanyalıyım, Fransız Fransalıyım diyor mu?” diye paylaşımda bulundu.

ORTAYLI: TÜRKİYELİ DEĞİLİM, TÜRK’ÜM

Benzer tartışmalar aylar önce de yapılmıştı. Tarihçi İlber Ortaylı o dönem, “İsteyen Türk olur, istemeyen olmaz. Memleketin adı Türkiye olur. Fransa’nın Fransa olması gibi. Basklar İspanya’da tabii ki çok milliyetçiler ama aynı Basklar Fransa’da hiç umurlarında değildir. Bu da Türkiye’dir. Üzerinde oynama hakkın yok. Beni zedelemeye hakkın yok. Senin yüzünden Türkiyeli gibi bir tabire giremem. İstemiyorsan isteme. Senin beni kendi çamaşırın içine koyma hakkın yok. Bendeniz Türkiyeli değilim. Türkiye’yi çok seviyorum. Ecnebi olsaydım Türkolog olurdum. Şu anda ben Türk’üm. Bunu böyle biliyorum. Bu bir mirastır. Bunu benimsersin, devam ettirirsin, o şekilde ölürsün.” demişti.

MURAT BARDAKÇI: EŞEKÇE BİR TABİR

Fatih Altaylı’nın YouTube programına katılan tarihçi Murat Bardakçı ise, “Türkiyeli” tabiri için, “Açık söyleyeyim; Eşekçe bir düşünce olarak görüyorum. Böyle şey olmaz. Türkiye’de yaşayan herkes Türk soyundan, Türk ırkından değildir ama Türk’tür. Çünkü Türk kavramı, Türk terimi bir memlekete aidiyeti ifade eder. Bu memleketteysen Türk’üm diyeceksin. ‘Ben Türkiyeli bilmem neyim’, halt etmektir o. ‘Türk’üm ama bilmem neyim’ diyebilirsin, ‘şuradanım’ diyebilirsin. Onda bir şey yok. Ama ‘Türkiyeliyim’ saçma sapan bir şey.” ifadelerini kullanmıştı.

“TÜRKİYELİ, TÜRKİYE VATANDAŞI, TÜRKİYE BAYRAĞI YANLIŞ İFADELER”

Afyoncu da o günkü tartışmada, “Türkiyeli, Türkiye vatandaşı, Türkiye bayrağı ifadelerinin kullanılması baştan sona yanlıştır. Tarihe ve anayasamıza göre Türk ve Türk bayrağı deriz. Unutmayın her şey gelip, geçer Türklük baki kalır.” diye tweet atmıştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x