221 kiloluk altın kaçakçılığından başkan adayının yeğeni çıktı

Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı KOM Şube Müdürlüğü ekipleri, ülkeye kaçak yollarla sokulmak istenen 20 Şubat tarihinde 22 kilo, 25 Şubat tarihinde ise 13 kilo altını ele geçirmesinin ardından bölgede istihbarı çalışmalarını hızlandırdı.

KUYUMCU OLDUĞU BELİRLENDİ

Sabah’tan Ümit Erkan Demircan’ın haberine göre, Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde kuyumculuk yapan F.K’nin Kuzey Irak’taki tarihi Kayseri Çarşısı’nda faaliyet gösteren kuyumcularla temas halinde olduğunu tespit eden KOM Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, ülkeye yakın zamanda yüklü miktarda kaçak altın girişinin yapılacağı ihbarını aldı.

ARACA ÖZEL BÖLÜMLER YAPTIRMIŞ

Kuyumcu F.K.’yi teknik ve fiziki takibe alan KOM Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, F.K.’nin geçtiğimiz 24 Aralık’ta Erzurum’dan satın aldığı sıfır kilometre arazi aracının içine sanayi sitesinde özel bölümler yaptırdığını da belirledi.

YÜKSEKOVA’DA GÖZALTINA ALINDI

27 Şubat tarihinde aracın Yüksekova ilçesine giriş yaptığını belirleyen ekipler, operasyon için düğmeye bastı. Kontrol noktasında durdurulan araçta yapılan aramadı özel bölümlere gizlenmiş 45 milyon değerinde 221 kilo külçe altın ele geçirildi. Araçta bulunan kuyumcu F.K. ve kuzenleri ikiz İ.K. ve İ.K. gözaltına alındı. Yapılan incelemede altınların Birleşik Arap Emirlikleri menşeli olduğu belirlendi.

HDP’DEN ADAY ADAYI OLMUŞ

Sorgu sırasında Kuyumcu F.K.’nin HDP’den Derecik Belediye Başkan aday adayı olan kuyumcu Ş.K.’nin yeğeni olduğu, İ.K. kardeşlerinin ise oğulları olduğu ortaya çıktı.

ERİTİP MİLYONLUK TAKILARA DÖNÜŞECEKTİ

F.K. ilk ifadesinde altınların faturalı olduğunu ileri sürerken, polis altınların Erbil’den önce Derecik’e oradan Şemdinli’ye sonra da Yüksekova’ya getirildiğini tespit etti. 221 kilo altının ülkeye sokulduktan sonra Mardin, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’a aktarılarak buradaki altın işleme tesislerinde eritileceği ardından milyonluk hint işi özel takılara dönüştürülerek piyasaya sürüleceği belirlendi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x